AKP’de “not edildi, kaydedildi, devlet haddini bildirir” krizi: Erdoğan’a, başdanışmanı Uçum için “milletin evinden millete sallanan o parmağı hemen kesin” çağrısı

T24 Ankara

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un, Van’da DEM Parti adayı Abdullah Zeydan’ın seçilme hakkı geri alınmasına tepki gösteren AKP içinden isimlere verdiği yanıt, parti içinde büyüyen tartışmayı daha önce benzeri yaşanmamış bir krize dönüştürdü. Uçum’un, Van’daki hukuk krizini eleştiren AKP’lilere, “İktidar içinde yer aldığı kabul edilen ve neoliberal zehirle zihin dünyalarını batıcılığa teslim etmişlerin bu olayda aldıkları tutumlar kaydedildi” diyerek verdiği mesaja, AKP’nin yönetim kadrosundan sert eleştiriler ve itirazlar geldi. Orhan Miroğlu’ndan sonra, AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MYKY) üyesi Aziz Babuşcu da Erdoğan’ın başdanışmanı Uçum’un “tutumlar kaydedildi” sözlerine, “Milletin Evi’nden millete parmak sallayamazsınız! Sizin üslubunuz ile söyleyeyim, haddinizi aşıyorsunuz” yanıtı verdi.

AKP’de dört dönem milletvekilliği yapmış Orhan Atalay da, Uçum’un “Devlet iradesi haddini bildirir” sözleri üzerine çağrıda bulunarak, “AK Parti’deki ruh ve mana kaybının önlemenin ilk düğmesi millete sallanan parmağı kesip atmakla olur” dedi. Atalay’ın X hesabından yazdığı bu mesajın, Aziz Babuşçu tarafından da beğenildiği görüldü.  Eski AKP Milletvekili Mehmet Metiner ise, “Kimi adamların Külliye’de anlı-şanlı titri var, ama kendi ilinde karşılığı yok, millet nezdinde itibarı yok” dedi.


 Yüksek Seçim Kurulu (YSK), DEM Parti’nin itiraz üzerine, 4 Nisan günü Van İl Seçim Kurulu’nun kararını kaldırarak, AKP adayına verilen Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının DEM Parti adayı Abdullah Zeydan‘a verilmesine hükmetti. İlk olarak mazbatanın Zeydan yerine, AKP adayına verilmesi kararıyla başlayan Van krizi, muhalefet kadar AKP’deki iç tartışmaları da alevlendirdi. Bu iç krizin başını, partinin kendi içindeki hukuk tartışmaları çekti. Van’da yaşananlara eski AKP milletvekillerinden yükselen eleştiriler, ardından doğrudan AKP yönetiminden isimlerin de net biçimde gösterdikleri itirazlarla büyüdü.

  •  GÖKÇER TAHİNCİOĞLU YAZDI – Van krizi AKP içindeki çatışmayı da açığa çıkardı; Erdoğan’ın Başdanışmanı’nın ‘iktidar içinde’ hedef aldığı kesim hangisi, partideki hukuk krizi nerelere uzanıyor?

 AKP kadrosundan Van’daki hukuk krizine net eleştiri

 Söz konusu yönetim kadrosu temsilcilerin arasında AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi olan Aziz Babuşcu da yer aldı. Yazıcı, daha sonra silmek durumunda kaldığı X mesajında, YSK’yı “isabetli karar” diyerek kutlaması ve Van’da yaşananları “cinnet hali” olarak nitelendirdi. Eski AKP İstanbul İl Başkanı ve hala AKP MKYK üyesi olan Aziz Babuşcu da, “Van halkı iradesini ortaya koymuştur. Kazanan adaya mazbatasının verilmemesi millî iradeye saygısızlıktır, kabul edilemez” dedi.


 Uçum mesajı verdi: Devlet haddini bildirir, tutumlar da kaydedildi

 AKP’nin yönetim kadrosunun hukuk krizine yönelik eleştirileriyle başlayan tartışma, önceki gece Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum’un muhalefet kadar, parti içindekileri de hedef gösteren mesajıyla büyüdü. Uçum, Van’daki hukuk krizine karşı pozisyon alan AKP içinden isimleri, Bu seçim sonuçlarını Türkiye’yi batının egemen güçlerine teslim edilme koşullarını oluşturduğu şeklinde okuyanlara Milli Devlet iradesi haddini bildirir. İktidar içindeki neoliberallerin tutumu da kaydedildi” diyerek hedef aldı.


  •  Erdoğan’ın Başdanışmanı Mehmet Uçum’dan ilginç Van mesajları: İktidar içindeki neo liberallerin aldıkları tutum da kaydedildi!

Miroğlu’ndan sonra Aziz Babuşçu da itiraz etti: Haddinizi aşıyorsunuz

Uçum’un bu sözleri dün AKP MKYK üyesi Orhan Miroğlu’ndan yanıt geldi. Miroğlu, “Partimizin sembolü haline gelmiş bir dostumuz, partimizin siyasi ve hukuki işler başkanı olarak konuşur bir başka dostumuz ‘devlet adına kayıt’ tutarsa, hiçbirimiz Cumhurbaşkanımızın bizi davet ettiği yüzleşmeyle ‘gerçek bir yüzleşme’ yaşayamayız” diyerek Uçum’u eleştirdi.

Miroğlu’nun ardından bugün de AKP MKYK üyesi olan Aziz Babuşcu, Erdoğan’ın Başdanışmanı Uçum’a sert bir yanıt vererek, “Devlet farkında! Devlet okudu! Not edildi! Kaydedildi! Devlet haddini bildirir! Bu anlayış bize uymaz, bizi temsil edemez. Milletin Evi’nden millete parmak sallayamazsınız! Sizin üslubunuz ile söyleyeyim, haddinizi aşıyorsunuz” dedi.

Atalay “Millete sallanan parmağı kesip atmalı” dedi, Babuşçu beğendi

 AKP’de dört dönem vekillik yapan Orhan Atalay da Uçum’a sert tepki göstererek, “AK Parti’deki ruh ve mana kaybının önlemenin ilk düğmesi millete sallanan parmağı kesip atmakla olur” dedi. Atalay’ın X hesabından yazdığı bu mesajın, Aziz Babuşçu tarafından da beğenildiği görüldü.  


 Metiner: Külliye’de anlı-şanlı titri var, millet nezdinde itibarı yok

 31 Mart yenilgisinden sonra parti içindeki eleştirileri kadar Zeydan hakkındaki karara da eleştiriyle gündeme gelen eski AKP Milletvekili ve Yeni Şafak yazarı Mehmet Metiner de Uçum’un mesajı sonrası şunları yazdı: “Kimi adamların Külliye’de anlı-şanlı titri var, ama kendi ilinde karşılığı yok, millet nezdinde itibarı yok. Sahada tanınırlıkları yok. Sözlerinin bir karşılığı yok. Kimi adamların partide, mecliste ve devlet katında anlı-şanlı unvanı ve makamı var ama kendi ilinde veya sahada ciddi bir karşılığı yok, milletin kalbinde de yeri yok ki sözleri para etmiyor. Ve partilerinin elindeki belediyeleri dahi korumaya güçleri yetmiyor. Sizce bir sorun yok mu?”

 Metiner, 3 Nisan günü de “Sorun sadece AK Parti yönetiminden kaynaklanmıyor. Külliye’deki yapılanma da yeniden gözden geçirilmeli” diyerek Erdoğan’ın yakın kadrosunu eleştirmişti. Metiner, “Reis’in üzerinden kendilerine iktidar alanları kuranlar, Reis’in kendilerine sağladığı unvanlar üzerinden afra tafra satmanın dışında bir işe yaramayanlar, yarayan insanları türlü hilelerle pasifize edenler, millet nezdinde hiç bir karşılıkları olmadıkları halde Reis’in sağladığı rütbelerle millete efendilik taslayanlar, bilesiniz ki bu kaybın sorumlularıdırlar. Değişim topyekûn olmalı” demişti.


 AKP, Van açıklamasını sildi: Yazıcı, “Cinnet hali YSK’nın isabetli kararıyla sonlandırıldı” demişti

Miroğlu’ndan Uçum’a tepki: AKP’li Kürt aktörler “devletin istediği doğrultuda” konuşmazlarsa bölücü mü sayılacak?

AKP’li Mehmet Metiner, seçim yenilgisi için ‘Külliye’yi işaret etti: Değişim topyekûn olmalı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir